Kapela podwórkowa
Śląskie Bajery

Historia

Zespół powstał w 1995 roku z inicjatywy kilku muzyków, którzy wcześniej tworzyli grupę Uniwersal. Byli to:
klarnecista Eugeniusz Jałowiecki - pierwszy kierownik kapeli, Henryk Spyra - akordeonista, który był już wcześniej członkiem kapeli podwórkowej Chłopcy z Biedaszybu oraz Arkadiusz Szala - gitarzysta, u którego w pierwszym okresie działalności odbywały się próby.
Na początku skład kapeli często zmieniał się, a w jego instrumentarium znalazły się takie instrumenty jak: tuba, bęben, akordeon, klarnet, gitara, gitara basowa, a w późniejszym okresie również banjo i kontrabas. Zespół bardzo szybko znalazł się pod egidą Gminnego Domu Kultury w Ornontowicach i nadal jest wizytówką tej placówki. Od samego początku zespół stara się uprawiać muzykę "podwórkową", co podkreśla instrumentalny skład oraz tematyka piosenek. Muzycy zespołu od samego początku postawili na bogaty wielogłosowy wokal, który z czasem stał się cechą charakterystyczną i atutem zespołu. Kapela uświetniała swoimi występami uroczystości w Ornontowicach oraz sporadycznie występowała w okolicznych miejscowościach. Do 2000 roku w składzie kapeli grali: na tubie - Brunon Kaczmarczyk, Adam Mandrysz, Jan Frank; na instrumentach perkusyjnych: Jerzy Paczkowski, Jan Spernol, Tomasz Czerwiński, Zygmunt Szala, Damian Dyrbusz; na klarnecie - Eugeniusz Jałowiecki (zm. 2000 r.)
Od roku 1998 zaczyna brać udział w ogólnopolskich przeglądach i festiwalach kapel podwórkowych. Wkrótce pojawiają się pierwsze nagrody l wyróżnienia. Instrumentalny skład zespołu zaowocował nawet przyznaniem nagrody za kultywowanie tradycji śląskich orkiestr dętych! (Skoczów 1998).
W 2000 roku następuje istotna zmiana w składzie kapeli. Do zespołu dołączają Jerzy Twardenga - grający na gitarze (później na banjo), Jerzy Czerwiński - Instrumenty perkusyjne oraz Damian Dyrbusz, który prowadzi konferansjerkę oraz opowiada "wice" .
Po odejściu Eugeniusza Jałowleckiego funkcję kierownika przejmuje Henryk Spyra. Od tej pory członkami kapeli są tylko mieszkańcy Ornontowic. W listopadzie 2002 roku skład kapeli powiększa się o jednego członka - gitarzystę Jarosława Świerkota, który - pod nieobecność Damiana Dyrbusza - zapowiada utwory oraz opowiada dowcipy. Od tego czasu stały skład zespołu tworzą: Henryk Spyra - akordeon, śpiew, kierownik kapeli, autor większości piosenek, Arkadiusz Szala - kontrabas, śpiew, Jerzy Twardenga - banjo, śpiew, Jerzy Czerwiński - bęben, instrumenty perkusyjne, śpiew, Jarosław Świerkot - gitara, śpiew, konferansjerka, autor niektórych tekstów.
W 2003 roku powstaje strona internetowa, na której można znaleźć podstawowe informacje o kapeli, zdjęcia, fragmenty utworów oraz terminy występów. 5 lipca 2003 roku zespół nagrał kilkanaście utworów na płytę CD. Krążek ten stał się nie tylko pamiątką, ale przede wszystkim materiałem promującym kapelę.
Kolejne lata są nie tylko czasem największych sukcesów na festiwalach, ale są okresem wzmożonej aktywności koncertowej grupy. W 2004 roku kapela koncertowała między innymi w tak odległych miastach jak Bartoszyce czy Zielona Góra.
19-20 marca 2005 r. zespół ponownie zebrał się w studiu w celu nagrania kolejnych utworów. W 2005 roku przypada 10-lecie powstania kapeli. Płyta nagrana z tej okazji nosi tytuł "Kochane Ornontowice", gdyż jubileusz zespołu zbiega się w czasie z obchodami 700-lecia Ornontowic. Na obchody 10-lecia w czerwcu 2005 roku zapraszamy zaprzyjaźnione kapele:
Bekę z Przeworska, Ta joj z Przemyśla, Piaskowian z Piasków, To i owo z Myszkowa, Kapelę wujka Jaśka z Andrychowa.
W 2006 roku współpracę z kapelą zawiesza Jerzy Czerwiński, grający na bębnie oraz tamburynie. W 2007 roku jego miejsce zajmuje Józef Pindur, akordeonista.

Rok 2007 kapela może uznać znów za bardzo udany.
6 maja otrzymaliśmy Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na festiwalu w Przemyślu. W końcu udało nam się zdobyć główny laur na tym przeglądzie!
27 maja zdobyliśmy 1. nagrodę na festiwalu w Piotrkowie Trybunalskim, a tego samego dnia Brązowe Łaziskie Liście w Łaziskach Górnych.
16 i 17 czerwca zawitaliśmy do Stronia Śląskiego, była to nasza 2. wizyta na festiwalu w tym mieście. Spodobaliśmy się jurorom i znowu udało się zdobyć główna nagrodę. Mile wspominamy to piękne miasto i nocleg w uroczym Hoteliku Orańskim.
30 czerwca zagraliśmy „u siebie” czyli w Ornontowicach. Byliśmy gwiazdą sobotniego wieczoru podczas Dni Ornontowic. Następnego dnia gościliśmy na Festiwalu Kapel Podwórkowych w Krzykosach (woj. wielkopolskie). I znów udało się zdobyć 1. nagrodę.
28 lipca jak co roku zawitaliśmy w Łęcznej na Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych. Był to jubileuszowy 10. festiwal i jury nie przyznało nagród tylko wszystkie kapele otrzymały wyróżnienia.
12 sierpnia wzięliśmy udział w Spotkaniach Kapel Podwórkowych w Przeworsku, organizowanym między innymi przez kolegów z kapeli Beka, a 19 sierpnia zdobyliśmy 3. nagrodę na festiwalu w Siennie (woj. mazowieckie).
15 sierpnia gościliśmy w Radomsku i zagraliśmy na plenerowej scenie wraz z kapelą Szadkowiacy i Gospodarzami, którzy jak zwykle gościnnie nas przyjęli.
8 września pierwszy raz wyjechaliśmy z kapelą... za granicę. Zostaliśmy zaproszeni na Polsko-Węgierski Dzień Sportu w Budapeszcie. Przy okazji dzień wcześniej zagraliśmy kilka utworów na otwarciu wystawy Haliny Krawczun, mieszkającej na Węgrzech, a pochodzącej z Polski artystki. Gospodarze sportowej imprezy, pani Ewa i pan Konrad, postarali się, byśmy w krótkim czasie zdołali jak najwięcej zobaczyć w przepięknym Budapeszcie.
Oprócz tych występów graliśmy na dożynkach, festynach i dniach miast, między innymi w Bytomiu, Siemianowicach, Pszowie, Starym Oleśnie, Skrzyszowie.
W sobotę 27 października wystąpiliśmy na biesiadzie w Niewiadomiu k. Rybnika (Dom Kultury), zaś w niedzielę gościliśmy na prywatnym przyjęciu jubileuszowym. Impreza odbywała się w Żorach w restauracji Pod Arkadami. Warto dodać, że na akordeonie grał z nami Józef Pindur ( pod nieobecność kierownika kapeli).
10 listopada juz tradycyjnie występowaliśmy na XV Karczmie Ratownieczej (sala PUS w Ornontowicach).
24 listopada zaś przygrywaliśmy na biesiadzie w Pielgrzymowicach k. Jastrzębia.
2 grudnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej z okazji Barbórki wystąpiliśmy u boku Joanny Bartel, Józefa i Pawła Poloków oraz Mirka Jędrowskiego z zespołem.
W dniach 3-5 grudnia gościliśmy w hali Omega w Jastrzębiu, gdzie odbywały się uroczystości barbórkowe kopalni Jas-Mos. Zwłaszcza biesiada z Gwarczycami (3 grudnia) przypadła nam do gustu. Panie bawiły się wspaniale!

Najważniejsze wydarzenia w 2008 roku
9-11 maja - Festiwal Kapel Podwórkowych w Przemyślu - II nagroda.
23-25 maja - Festiwal Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim - IV nagroda.
7 czerwca - koncert na osiedlowym festynie w Chorzowie Batorym.
15 czerwca - koncert na parafialnym festynie w Rybniku Chwałowicach.
28-29 czerwca - Festiwal Kapel Podwórkowych w Grajewie - I nagroda.
6 lipca - koncert w parku zdrojowym w Jastrzębiu Zdroju.
17 lipca - występ w GDK z okazji awansu KS Gwarek oraz zdobycia przez KGW "Złotego durszlaku".
27 lipca - udział w Dniach Otwartych zakładów Fiata w Tychach.
8-10 sierpnia - Festiwal Kapel Podwórkowych w Koronowie - II nagroda.
17 sierpnia - koncert w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu.
30 sierpnia - koncert w Osiedlowym Klubie Kultury w Warszawie Aninie.
31 sierpnia - koncert na gminnych dożynkach w Wyrach.
7 września - występ na dożynkach w Krajence - woj. wielkopolskie.
21 września - plenerowy występ na Jarmarku Roździeńskim w Katowicach.
27 września - występ w sali augustiańskiej w Krakowie w ramach zjazdu Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.
12 października - występ plenerowy w Skansenie w Chorzowie.
18-19 października - udział w jubileuszu (10) istnienia kapeli Paka z Grajewa - w Grajewie.
21 listopada - oprawa muzyczna biesiady organizowanej przez Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Ornontowicach (sala GDK).
22 listopada - oprawa muzyczna wieczornicy z okazji dnia Św. Cecylii - dla chóru Jutrzenka (sala GDK).
Oprócz tego kilka razy wystąpiliśmy w słynnej już na całym Śląsku i nie tylko Piwnicy U Lucka (zwanej też przez niego graciarnią :-) ).

Rok 2009
9-10 maja 2009 r. gościliśmy na Festiwalu Folkloru Miejskiego w Przemyślu. Udało nam się zdobyć II nagrodę. I przypadła Kapeli Praskiej z Rembertowa. III nagrodę zdobyła Eka z Gostynia.
23 maja 2009 r. w czasie trwania Ogólnopolskiego Festiwalu w Piotrkowie Trybunalskim odszedł od nas Jerzy Twardenga, człowiek o złotym sercu, zawsze uśmiechnięty, znany i lubiany przez publiczność, a także członków innych kapel z całej Polski.
13-14 czerwca gościliśmy na ogólnopolskim przeglądzie kapel podwórkowych w Stroniu Śląskim zdobyliśmy tam 3. nagrodę (1. zdobyła Beka, a 2. Eka)
5 lipca dotarliśmy w końcu do Szadka w woj. łódzkim (rodzinne miasto Marka NIedźwiedzkiego), gdzie braliśmy udział w przesympatycznej imprezie VI Gali Kapel Podwórkowych 2009. Imprezę tę współorganizują członkowie kapeli Szadkowiacy.
11 lipca wzięliśmy udział w imprezie Śląsko-Góralskie Granie w Czechowicach-Dziedzicach. Graliśmy na przemian z kapelą "Krześni". Pogoda dopisała, a publiczność i organizatorzy pan Maciek i jego Żona - byli zadowoleni. Gościnnie zabawiał z nami publiczność Stefan Owczarek.
16 lipca nagraliśmy program w TV Trwam (godzinny materiał - 12 utworów i wywiad z kierownikiem zespołu).
19 lipca gralismy na terenie Fiat Auto Poland. Firma organizuje corocznie dzień otwarty dla rodzin pracowników. Witaliśmy tam gości wchodzących na teren zakładu. Był to występ bez nagłośnienia, więc gardła nas bolały, ale słuchaczy było co nie miara. Cieszyło nas to, a płyty sprzedawały się jak świeże bułeczki. Na dużej scenie występował zespół T.Love, mamy autograf Muńka Staszczyka, a także poznaliśmy perkusistę tego zespołu.
25-26 lipca dotarliśmy na XII Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych do Łęcznej. W przesłuchaniu konkursowym wystąpiliśmy jako ostatnia kapela. Jak zwykle panowała bardzo miła atmosfera, a członkowie zespołów integrowali się na wspólnym wieczornym muzykowaniu.
Udało nam się zdobyć II nagrodę (I nie przyznano) ex-aequo z Halniakami z Radomia, a także nagrodę publiczności. Kierownikowi kapeli Henrykowi Spyrze przypadło wyróżnienie dla najlepszego akordeonisty festiwalu. Jak zwykle trudno było wyjechać, bo w Łęcznej mamy wielu znajomych i fanów. :-)

Rok 2010
7 maja 2010 - koncert w restauracji Pod Kasztanami w Katowicach Giszowcu,
razem z nami (naprzemiennie) wystąpiły Kornelia Maroszek oraz Justyna Gawlik znane z TVS.
8-9 maja 2010 r. - braliśmy udział w Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego w Przemyślu,
jako kierowca towarzyszył na Norbert Musioł. Zdobyliśmy wyróżnienie.
22-23 maja 2010 r. - Festiwal Kapel Podwórkowych w Piotrkowie, znowu wyróżnienie.
4 czerwca 2010 r. - z dużym aplauzem muzykowaliśmy na deptaku przy ulicy Warszawskiej w Sosnowcu.
5-6 czerwca 2010 r. - braliśmy udział w Festiwalu Kapel Podwórkowych w Stroniu Śląskim. Udało nam się zdobyć 3. nagrodę.
13 czerwca 2010 r. - obchodziliśmy w Gminnym Parku w Ornontowicach swój jubileusz 15-lecia kapeli.
Razem z nami wystąpiły kapele: To i Owo z Myszkowa, Andrusiki z Andrychowa oraz Fakiry z Piotrkowa Trybunalskiego.
20 czerwca 2010 r. - wystąpiliśmy na rynku w Piotrkowie Trybunalskim z okazji Jarmarku Trybunalskiego.
26-27 czerwca 2010 r. - wzięliśmy udział w 15. Zlocie Kapel w Parczewie (woj. lubelskie)
23 lipca 2010 r. - koncert w Miejskim Domu Kultury w Piotrkowie Trybunalskim
24-25 lipca 2010 r. - udział w Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej (woj. lubelskie)
22 sierpnia - Koncert kończący cykl letnich imprez „Wakacje ze sztuką”,
zorganizowany przez Jasielski Dom Kultury w Jaśle na Podkarpaciu.
28 sierpnia – dożynki w Żernikach koło Gliwic.
29 sierpnia – Skansen w Chorzowie.
29 sierpnia – udział w Łaziskich Liściach – przeglądzie kapel podwórkowych.
11 września – występ na rynku w Mikołowie.
12 września – koncert w Radomsku (zapowiadał nas znany z programu Idol Robert Leszczyński).
18 września – występ charytatywny na jubileuszu Ochronki w Ornontowicach prowadzonej przez Siostry Służebniczki.
14 października – recital z okazji jubileuszu zespołu folklorystycznego Marzanki w sali ARTerii w Ornontowicach.
19 listopada – charytatywny koncert w Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Krakowie.
Mimo wielu ogłszeń nie udało się znaleźć dodatkowego muzyka (wokalisty).

Występy w 2011 roku:
9 stycznia - udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Gimnazjum w Ornontowicach.
4 lutego – występ w Restauracji BWA w Katowicach.
6 marca – koncert w Garbach (Wielkopolska) w okazji Dnia Kobiet, wystąpiliśmy bezpośrednio przed Masztalskimi.
19-20 marca – oprawa muzyczna spektaklu Marika (ARTeria Ornontowice).
6 kwietnia – sala ZREMB w Orzeszu – spektakl Marika.
8 kwietnia - Marika w ARTerii.
10 kwietnia – DK Gama w Bieruniu - Marika.
21-22 maja - Festiwal Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim.
27 maja - Teatr Korez w Katowicach.
29 maja - Jarmark Kapel Podwórkowych w Łaziskach Górnych.
25-26 czerwca - występy uliczne z okazji 60. rocznicy połączenia Bielska i Białej.
17 lipca - Zasępiec k. Wolbromia. 50-lecie istnienia OSP.
24 lipca - XIX DZIEŃ RODZINNY FIATA w Tychach.
30-31 lipca XIV Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej - Nagroda Publiczności
13-14 sierpnia XVII Festiwal Kapel Podworkowych w Koronowie. II Nagroda oraz Nagroda Publicznosci
21 sierpnia - Mazowieckie Spotkania Kapel Podwórkowych (Sienno, woj. mazowieckie) - III Nagroda.
4 września - Zawichost k. Sandomierza. Dożynki.
9 września - Barejada - Jelenia Góra, muzykowanie plenerowe na ulicach miasta.
15 września - krótka sesja nagraniowa w studiu R7 w Tychach. Nagraliśmy 3 utwory: "Śląsko godka", "Portomelka", "Kuplet o modzie".
24 września - festyn w Ochronce w Ornontowicach.
1 października - Mikołów Paniowy. "Marika" (z teatrem)
5 listopada - Łaziska Górne - z teatrem Naumiony.
2 grudnia - Opole oprawa muzyczna spektaklu "Marika" (z teatrem "Naumiony")
Z kapelą podejmuje współpracę Roland Paduch - klarnecista. Wraz z nim przygotowujemy program Powróćmy jak za dawnych lat...
3 grudnia - ARTeria "Powróćmy jak za dawnych lat, czyli melodie z bardzo starych filmów" - koncert z udziałem Rolanda Paducha na klarnecie, konferansjerkę poprowadziła Joanna Sodzwiczny.
15 grudnia - ARTeria fragment programu "Powróćmy jak za dawnych lat..." z okazji 20-lecia Gminy Ornontowice.

Rok 2012 r.
29 stycznia - Tychy Wilkowyje - spektakl Marika. 2-4 lutego - Teatr im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem. Oprawa muzyczna spektaklu Marika oraz warsztaty teatralne.
Nagrywamy teledysk do piosenki „Kuplet o modzie”.
17 marca - Łaziska Górne oprawa muz. Mariki
24 marca - udział w Przeglądzie Kapel w Świętochłowicach - II nagroda.
25 kwietnia - Gostyń - Marika
11-13 maja - udział w Festiwalu Folkloru Miejskiego w Przemyślu - III nagroda
20 maja - udział w koncercie pieśni maryjnych w Ornontowicach
26 maja - udział w Festiwalu Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim - II nagroda
27 maja - udział w Jarmarku Kapel Podwórkowych w Łaziskach - Nagroda Publiczności
1-2 czerwca - występy na ulicach z okazji Dni Bielska-Białej
9-10 czerwca - Festiwal Kapel Podwórkowych w Stroniu Śl. - II nagroda
23 czerwca - Chudów Turniej im. Henryka Bałuszyńskiego (w trzyosobowym składzie)
7-8 lipca - Bukowina Tatrzańska - z teatrem Naumiony na Sejmiu Teatrów Wsi Polskiej
15 lipca - Radomsko - koncert plenerowy
22 lipca - Zalewo na Mazurach
29 lipca - Tychy k. Andromedy
25 sierpnia - Bujaków - dożynki.
29 września - występ w Lipinach w sali Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach.
13-14 udział w Krajowym Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie wraz z Teatrem Naumionym (bez Henryka Spyry i Rolanda Paducha)
17 listopada - udział w spektaklu „Marika” z Teatrem Naumionym w Siemianowicach Śląskich.
16 grudnia - „Strojenie choinki” w Arterii w Ornontowicach - recital kolęd.

Rok 2013 r.
4 maja - oprawa muzyczna uroczystości rodzinnej w domu przyjęć Calvados w Ornontowicach
10 maja - występ podczas obchodów Jubileuszu 65-lecia Biblioteki Miejskiej w Orzeszu
19 maja - występ podczas XXVII Jarmarku Kapel Podwórkowych w Łaziskach Górnych.
25-26 maja - udział w Festiwalu Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim.
7 czerwca - Lędziny - spektakl „Marika”
8 czerwca - Festyn Rodzinny w Szkole Podstawowej nr 2 w Orzeszu.
9 czerwca - plenerowe muzykowanie w Jastrzębiu Zdroju.
14 czerwca - Piekary Śląskie - spektakl Marika
16 czerwca - koncert podczas Dni Ornontowic w Gminnym Parku.
7 lipca - koncert podczas X Jubileuszowych Wielkopolskich Spotkań Kapel Podwórkowych w Krzykosach.
13 lipca - Letni Ogród Teatralny w Katowicach - spektakl Marika.
27-28 lipca XVI Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej woj. lubelskie - zdobycie II nagrody
17 sierpnia - Przeworsk, woj. podkarpackie
25 sierpnia - Sienno, woj. mazowieckie
15 września - Tychy - festyn parafialny
15 października - Ornontowice - spektakl Marika
15 grudnia - Ornontowice - kolędowanie podczas V Wielkiego Strojenia Choinki.2014 r.
22 stycznia - Dom Pomocy Społecznej w Katowicach Zadolu
7 marca - Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - Marika
25 marca - Arteria Ornontowice Marika
13 kwietnia - Muzeum Wsi Opolskiej
3 maja Wodzisław Śląski - koncert charytatywny dla Oliwki (stadion Wilchwy)
10-11 maja Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego w Przemyślu (wyróżnienie)
24-25 maja X Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych w Piotrkowie (I nagroda)
29 czerwca - Ostrówek (gm. Klembów), woj. mazowieckie
6 lipca - Przegląd Kapel w Szadku, woj. łódzkie
12 lipca - Dynów - Jubileusz Kapeli Tońko
26-27 lipca Łęczna - Festiwal Kapel Pdwórkowych i Ulicznych - III nagroda
31 sierpnia Dożynki Orontowice